tarihinde yayınlandı Yorum yapın

KAYIN AĞACI

Kayın Ağacı

Yetiştiği yerler, ahşabın özellikleri ve kullanılışı

Kayın Ağacı, Kastamonu – Yenice, Rusya ve Ukrayna’da yetişir.

Yoğunluğu 680 – 720  kg/m3 civarında olan Kayın Ağacı’nda diri odun ile öz odun arasında renk farkı yoktur. Odunu kırmızımsı beyaz renkte olup, olgun odun özelliklerine sahiptir. Seksen yaşın üzerinde bazı ağaçlarda orta kısımda daha kırmızımsı kahve renginde, koyu şeritli bir öz odun oluşmaktadır.

Yetişme şartları ve rutubet miktarı ile ilgili olarak işlenme özellikleri değişir. El aletleri ve makinelerde işlemede orta derecede direnç gösterir. Çok iyi tornalanma özelliğine sahiptir. Buharlama ile bükülme özellikleri daha iyi hale getirilebilir. Çivileme için ön delme işlemine gerek vardır. Kolay yapıştırılır, renk verilebilir ve çok iyi cila kabul eder.

Kayın Ağacından Hamur Presi

Diğer yapraklı ağaçlardan daha geniş kullanım alanına sahiptir. Özellikle masif mobilya, lambri, spor aletleri, oyuncak, bobin, enstrüman, alet saplarının yapımında; tornacılıkta, kontrplak, parke, kaplama levha, fıçı sanayinde, lif ve kağıt odunu olarak, karoser yapımında, odun kömürü, odun katranı, asetik asit eldesinde ve emprenye edildiği takdirde travers yapımında kullanılır. Türkiye piyasasında bol miktarda bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir