tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Ahşap Dünyasında ÇAM AĞACI

Çam ağacının dokusu

Ahşap mobilyalarda, mutfaklarda vb. birçok yerde kullanılan ağaç türlerinden bahsetmek istiyoruz sizlere. Açılışı da Çam Ağacı’yla yapıyoruz. En çok karşılaştığımız, tecrübe ettiğimiz ağaç belki de Çam. Bir sürü farklı ismi var: İngilizce’de Scots Pine, Red Deal, Rewwood… Almanca’da Gemeine kiefer, Föhre… Fransızca’da Pin commun ve Türkçe’de Sarı Çam… Kuzey-orta Avrupa, Güney İspanya, Kuzey İtalya, Makedonya, Türkiye, Kafkaslar ve İran’da bulunuyor.

Genel Özellikleri

Diri odunu(1) 5-10 cm genişlikte, sarımsı ile kırmızımsı beyaz renkte; öz odunu(2) kırmızımsı sarı, kahverengimsi kırmızı olup giderek koyulaşıyor. Odunu çok reçineli! Hızlı ve etkin bir şekilde kurutulabiliyor; fakat mavi renk oluşumuna da eğilimli. Bu nedenle biçme işinden hemen sonra daldırma yöntemiyle emprenye(3) ediliyor. Açık havada kurutulduğunda ağaç rutubeti % 25 ‘in üzerinde iken 20 ile 30 derece sıcaklıklarda mavi renk oluşumu tehlikesi ortaya çıkıyor. Diri odun mantar ve böceklere hassas olsa da öz odunu oldukça dayanıklı. Diri odunu kolay, öz odunu oldukça güç emprenye ediliyor.


Çam, kolay işlenen bir ağaç ama reçine fazlalığı nedeniyle aletlerin çalışmasında güçlükler çıkarabiliyor. Boyanabilir, cilalanabilir, tornalanabilir, soyulabilir ve iyi çivi tutar. Fazla reçineli materyalde tutkallamada problemler olabilir ama.

Ahşap Olarak Kullanım Alanları

Kullanımı çok yaygın olan bu ağaç, binalarda, ev dekorasyonunda ahşap malzemeye ve ürünlere ihtiyaç duyulan hemen her yerde değerlendirilebilir. Kullandığımız mobilyalar, masa, sandalye, koltuk, sehpa, dolap, karyola hatta mutfak tasarımları çam ağacından hayata geçirilebilir. Ayrıca, kaplamacılıkta, oymacılıkta ve tornacılıkta yeri büyük. Tel direği ve maden direği olarak da sağda solda karşılaşabilirsiniz. Şaşırmayın yani 😉

Çam ağacından ürettiğimiz ahşap bir askı

Diğer Türleri

Toros karaçamı, kızıl çam, fıstık çamı, Halep çamı, Kore ve japon çamı, Asya çamı, Siberian yellow pine, Merkos pine ve Khasya pine başka başka çam türleri!

Çam ağacından neler yaptığımızı öğrenmek ve her türlü ahşap mobilya için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

(1) Diri Odun: Canlı elemanlar içeren, fizyolojik aktivitesi bulunan, öz oduna kıyasla daha açık renkli olan ve onu çepeçevre saran odun.
(2) Öz Odun: Canlı elemanlar içermeyen, fizyolojik aktivitesi bulunmayan ve diri odunla çevrilmiş gövdenin iç kısmında yer alan, ekseriya daha koyu renkli olan odun.
(3) Emrenye: Çeşitli yöntemlerle, ahşabın bünyesine değişik kimyasal maddelerin emdirilmesi işlemidir. Bu işlem ahşabı mantar, böcek, termit, deniz kurdu gibi zararlılardan koruyarak ahşabın hizmet ömrü en az 10 kat arttırmaktadır.

Aşağıdaki linkten meşe ağacıyla ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

https://ormandakimarangoz.com/2018/10/30/mese-agaci-ve-ozellikleri/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir