tarihinde yayınlandı Yorum yapın

MEŞE AĞACI ve Özellikleri

Meşe ağacının dokusu

Ahşap atölyelerinde sıkça kullangilizce’de Sessile oak veya Pedunculata oak, Almanca’da Traubeneiche veya Stieleiche… Fransızca’da, Chene rouvre veya Chene pedoncule… Türkçe’de saplı ve sapsız meşe diye de anılır. Avrupa’da, Türkiye’de ve Kuzey Afrika’da yaygın biçimde bulunur. 

Genel Özellikleri

Diri odunu 2-5 cm genişlikte, sarımsı beyaz renkte; öz odunu ise giderek koyulaşan bir kahverengidir. Kurutmanın ilk safhaları çok yavaş geçmelidir; çünkü meşe çatlamaya ve yarılmaya eğilimi olan bir ağaçtır. Açık havada kurutmada, ince istif lataları kullanılmalılır. Diri odunu çok dayanıklı olmasa da, öz odunu dayanıklıdır. Tomruklar böceklenmeye çok açıktır. Bu yüzden bekletilmemelidir. Diri odun kolay, öz odun son derece güç emprenye edilir.

İşlenme Özellikleri

Ekipman için yüksek derecede körleştirme etkisi vardır. Ağacı işlemede kullanılan aletler keskin olmalıdır. Çivileme güç olduğundan ön delme işlemi yapılmalıdır. Yapıştırılması kolaydır; ancak alkali tutkallarla lekelenme meydana gelebilir. Yüzeyler kurutulduktan sonra iyi cila kabul eder. Metallerle temasta mavi renk oluşur.

 Kullanım Alanları

Konyak, şarap ve bira fıçılarının yapımında ana malzemedir. Masif olarak küçük gemi yapımında, limanlarda, su içi inşaatlarda, vagon yapımında ve toprakla temas eden her çeşit kullanım yerinde değerlendirilir. Yüksek kalite marangozluk işlerinde, oymacılık, parke, karoser yapımı ve kesme kaplama levhaları olarak mobilya ve lambride kullanılır. Sitemizde de görebileceğiniz gibi biz de meşeyi çok seviyoruz. Aksesuarlar, mutfak gereçleri, oyuncak, mobilya ve daha birçok ahşap üründe ana malzeme olarak meşe ağacı kullanıyoruz.

Meşe ağacından yaptığımız heykelleri görmek için tıklayın.
Meşe ağacından kesme tahtasını sitemizde bulabilirsiniz!

Meşe Abanoz ya da Nabanoz

Hırvatistan’da meşe tomruk parçalarının, bataklık veya göllerde su ve çamur tabakaları altıda bırakılmasıyla üretilen, hemen hemen fosilleşmiş materyale bu isim verilmektedir. Odun, suda çökmüş çakmaktaşı parçacıkları ve kireçten oluşan bir örtüyle kaplanarak korunur. Derin yüzey çatlakları oluşmasına rağmen, bu odun çok dayanıklıdır. Çoğunlukla grimsi yeşil ya da tamamen siyah bir renk alır. Nedeni, odundaki tanenle, sudaki demirin reaksiyona girmesidir. Bu işlemle dekoratif, akustik özellikleri iyileşmiş, müzik aleti yapımında kullanılan bir malzeme elde edilir.

Aşağıdaki linkten Çam ağacıyla ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

 https://ormandakimarangoz.com/2018/10/29/ahsap-dunyasinda-cam-agaci/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir